Jeszcze do 8 listopada zbieramy zużyty sprzęt elektryczny. Jeśli macie coś, czego chcielibyście się pozbyć, to zachęcamy do przekazania nam elektrośmieci.
Zbiórka elektrośmieci
Klasa III jest EKO!
Jeśli na zakupy, to tylko z torbą wielokrotnego użytku – pod takim hasłem uczniowie klasy III wykonywali własne projekty toreb na zakupy.
12
Dzień Edukacji Narodowej
"Wielcy nauczyciele zawsze rozumieli, że ich zadaniem nie jest nauczanie przedmiotu, ale uczenie uczniów."
- Ken Robinson
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzenia wielu sukcesów zawodowych, satysfakcji z wykonywania pracy, cierpliwości i wytrwałości w swoich działaniach edukacyjnych i wychowawczych, aby przyniosły pożądane owoce, a także niesłabnącej pasji do nauczania i siły, by inspirować swych uczniów do nauki wszystkim pracownikom oświaty złożyła podczas uroczystej akademii wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Mistrzów Sportu w Sarbi pani Dorota Heldt.
35
Wyłoniono zwycięzców XXIV Turnieju Leśnego!
12 października 2023 roku uczniowie szkół podstawowych uczestniczyli w XXIV edycji Turnieju Leśnego, która rozgrywana była na ścieżkach edukacyjnych: „Stary las uczy nas” oraz „Leśnik Gospodarzem Lasu”.
W tegorocznej edycji turnieju udział wzięło aż 30 drużyn ze szkół podstawowych położonych w powiatach czarnkowsko-trzcianeckim oraz pilskim. Celem corocznie organizowanego turnieju jest przybliżenie dzieciom i młodzieży czym zajmują się leśnicy, poznanie gatunków roślin i zwierząt żyjących w lesie, a także nauczenie się podstawowych określeń z gwary łowieckiej.
Laureatami XXIV Turnieju Leśnego Sarbia 2023 zostali:
I kategoria wiekowa:
3 miejsce: Szkoła Podstawowa im. Mistrzów Sportu w Sarbi
II kategoria wiekowa:
4 miejsce: Szkoła Podstawowa im. Mistrzów Sportu w Sarbi
III kategoria wiekowa:
2 miejsce: Szkoła Podstawowa im. Mistrzów Sportu w Sarbi.
Kochani: Lena, Dorotka, Zosia, Jakub, Szymon, Iza, Monika, Kinga, Jakub, Franek, Szymon i Roksana! Cała społeczność szkolna trzymała za Was kciuki! Jesteśmy z Was dumni. Brawo!
Relacja w TV Asta: https://youtu.be/C_3kSgi_m58
Przywitanie nowych członków SKO
Pani Monika Siemieniewska- kierownik Banku PKO BP w Czarnkowie podczas Uroczystości Dnia Edukacji Narodowej podziękowała opiekunkom SKO za owocną współpracę i zaangażowanie w działalność Szkolnej Kasy Oszczędności. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali upominki ufundowane przez Bank PKO BP, za które serdecznie dziękujemy.
Inicjatywy podejmowane przez szkołę na rzecz promocji oszczędzania i przedsiębiorczości w roku szkolnym 2022/2023 zostały docenione przez kapitułę Ogólnopolskiego Konkursu SKO dla Szkół i Nauczycieli. Szkoła Podstawowa im. Mistrzów Sportu już po raz czwarty otrzymała nagrodę III stopnia (nagroda finansowa 1500 zł dla szkoły), a opiekunki SKO- P. Renata Ewald i P. Lidia Piszczek otrzymały brązowe odznaki.
1
Próbna ewakuacja
12 października uczniowie i pracownicy szkoły wzięli udział w próbnej ewakuacji.
Ewakuacja przebiegła sprawnie, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami.
XXIV Turniej Leśny
12 października odbył się XXIV Turniej Leśny , którego organizatorem jest Nadleśnictwo Sarbia.
W turnieju wzięli udział uczniowie z naszej szkoły startując w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria – uczniowie szkoły podstawowej, klasy I-III,
II kategoria – uczniowie szkoły podstawowej, klasy IV-VI,
III kategoria – uczniowie szkoły podstawowej, kl. VII-VIII.
Konkurencje dla I kategorii wiekowej:
1. „Zgaduj zgadula” – Rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku.
2. „Darz Bór” – Rozpoznawanie zwierząt, ich tropów i głosów.
3. „Leśna układanka” – Rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie liści, pędów,
nasion, szyszek.
„Tor przeszkód” – tor przeszkód zakończony rzutem do celu”.
Konkurencje dla II i III kategorii wiekowej:
1. „Leśna układanka” – Rozpoznawanie nasion, owoców i szyszek drzew i krzewów
leśnych.
2. „Jakie to drewno?” – Rozpoznawanie gatunków drewna na podstawie naturalnych
próbek.
3. „Pożar! Alarmuj!” – Ochrona przeciwpożarowa w lasach.
4. „Leśnik matematyk” – Naniesienie na mapę analogową punktów zaznaczonych
w terenie z jak największą dokładnością (przydatne umiejętności: przeliczanie skali
mapy, orientacja w terenie).
5. „Darz Bór” – Gwara łowiecka, rozpoznawanie form poroży.
6. „Wiem jak rośnie las!” – Odnowienie lasu, fazy wzrostu drzewostanu (przydatne
umiejętności: wyliczenie zapotrzebowania na sadzonki, obliczenie powierzchni
sadzenia).
7. „Leśnik entomolog” – Rozpoznawanie szkodników sosny zwyczajnej i świerka
pospolitego oraz ich żerów.
Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie, miłą atmosferę i serdeczne przyjęcie, a uczestnikom innych szkół za wspólną rywalizację.
14
Gminny Dzień Edukacji Narodowej
11 października na Sali Wiejskiej w Sarbi odbył się już po raz drugi Gminny Dzień Edukacji Narodowej. Była to okazja do spotkania wszystkich pracowników oświaty, również tych emerytowanych. W trakcie uroczystości Wójt Bolesław Chwarścianek wraz ze swoim zastępcą Panią Moniką Piotrowską oraz Panią Anną Grabarz - dyrektorem GZOO złożył zebranym życzenia i wręczył nagrody za szczególne osiągnięcia. Wśród wyróżnionych znalazła się Pani Dyrektor Małgorzata Wylegała oraz Dorota Heldt, a także Pan Andrzej Gębala, który za swoją pracę otrzymał w tym roku Nagrodę Wojta Gminy Czarnków.
Gratulujemy!
Jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W tym dniu klasy 5, 6 i 8 uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych dotyczących tego zagadnienia. Uczniowie w grupach metodą warsztatową dopisywali swoje skojarzenia związane z omawianym tematem, układali jego definicję z rozsypanki wyrazowej, dzielili czynnniki na te wspierające i niesprzyjające zdrowiu psychicznemu, sprawdzili swoją wiedzę wykonując zadanie typu prawda i fałsz oraz poziom własnego dobrostanu w formie psychozabawy - testu. Uczniowie młodszych klas natomiast chętnie korzystali podczas przerw z kącika relaksacyjnego przygotowanego w klasie leśnej przez pania Anię Matuszak.
14
Władcy deklinacji
Na ostatnich lekcjach jezyka polskiego uczniowie 6 klasy powtarzali wiadomości o rzeczowniku i jego odmianie. I ta właśnie odmiana - nazywana deklinacją sprawiała im największe kłopoty. Właśnie z tego powodu uczniowie pracowali dziś metodą stacji, w parach, w pełnym skupieniu i zaangażowaniu. I choć pracowali samodzielnie, to w sprawdzanych z nauczycielem zadaniach zdarzały się tylko nieliczne błędy. To pokazuje jak ważne jest samodzielne dochodzenie do wiedzy.
Akcja "Czytaj z sercem"
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i Akcji "Czytaj z sercem" w naszej szkole trwaja badania medyczno- czytelnicze. Nasi lekarze badają: wzrok, słuch, ciśnienie, masę ciała i ogólny stan czytelnika/ pacjenta. Finalnie, o zaleceniu leku w postaci książki decyduje lekarz ogólny, który wypisuje receptę do zrealizowania w bibliotece szkolnej.
IX Grand Prix Polski 2023 w Rychliku
7 października 2023 r. wzięliśmy udział w IX Grand Prix Polski 2023 w warcabach 100- polowych w Rychliku. Naszą szkołę reprezentowali: Dorota Łycyk z kl. 3, Anna Mendyk z kl. 5, Cezary Kus z kl. 5 i Franciszek Łucyk z kl. 7. Nasi uczniowie współzawodniczyli z zawodnikami utytułowanych klubów warcabowych: SRW Rychlik, UKS Komorzanka Komorze, UKS Roszada Lipno, Luks Gry Logiczne Wronki, MUKS Wieża Kórnicka Kórnik. Rozgrywkom towarzyszył wysoki poziom gry i miła atmosfera. Najwyższe 6 miejsce zajęła Dorotka Łucyk. Wszyscy uczniowie świetnie się spisali. Wykazali się wytrwałością i pokorą. Bo nie sztuką jest samo wygrywanie, zwycięstwem jest również uznanie wyższości przeciwnika.
Dziękujemy Państwu Flisikowskim za zaproszenie i gratulujemy znakomitej organizacji turnieju.
Naszym warcabistom gratulujemy udanego występu.
6
Światowy Dzień Uśmiechu
Dziś po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. "smiley face", stworzonej w 1963 roku. W tym dniu uczniowie z Samorządu Uczniowskiego rozdawali nauczycielom oraz swoim koleżankom i kolegom uśmiechnięte buźki. Na drzwiach naszych klas znalazły się miłe i zabawne teksty, którymi można było podzielić się z innymi. Chętni uczniowie mieli również możliwość wykonania zabawnego zdjęcia z użyciem naszej pełnej uśmiechu ramki. Wszystkich zachęcaliśmy do dzielenia się uśmiechem hasłem, które zamieściliśmy na szkolnym korytarzu: ”Jeśli spotkasz kogoś bez uśmiechu, daj mu jeden ze swoich”.
A dlaczego warto się śmiać? Naukowo potwierdzono, że śmiech poprawia samopoczucie, rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia naszego układu odpornościowego. Śmiech dotlenia organizm oraz poprawia koncentrację. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia!
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w obchody tak radosnego święta!
13
Oko w oko z mikroskopem
Najlepsza nauka to ta, której możemy doświadczać przez działanie. Mogli się o tym przekonać uczniowie z klasy 5 podczas ostatniej lekcji biologii, na której samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe, a później obserwowali je pod mikroskopem. Zachwytów i skojarzeń z widzianym obrazem było bez liku!
A za wszystkie emocje odpowiedzialna była...cebula.
14
Dzień Chłopaka
29 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla chłopców upominki. Zaskoczenie i radość z otrzymanych upominków była ogromna. Mamy nadzieję, że chłopcy również nas zaskoczą 8 marca.
Historia książki
Serdeczne dziękujemy pani Wiolettcie Januszak, za przeprowadzenie zajęć z uczniami nt. Historii książki: od glinianych tabliczek do e- booka z aplikacją kahoot.
4
Zbiórka dla zwierząt
W naszej szkole w ramach wolontariatu do 17.11.2023r. trwa zbiórka darów dla zwierząt ze schroniska w Jędrzejewie. Wszystkich, którym nie jest obojętny los bezdomnych, porzuconych lub skrzywdzonych psów i kotów, prosimy o przynoszenie karmy, koców lub innych artykułów potrzebnych do zapewnienia opieki podopiecznym schroniska. Zostawiać je można w holu szkoły.
Zachęcamy do włączenia się w akcję pomocy zwierzętom i liczymy na Wasze wsparcie!
Test dysleksji 2023
Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni sprawia Ci duży kłopot? A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u Twojego dziecka? To mogą być pierwsze symptomy dysleksji.
Jak to sprawdzić? Świetną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, dostępny w dniach 5-10 października 2023 r. Udział nic nie kosztuje, wystarczy zainstalować aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.
Wypełnienie testu zajmuje nie więcej niż 10-15 minut, a uczeń od razu zobaczy swój rezultat. Będzie to przedstawione w procentach prawdopodobieństwo , że masz dysleksję opatrzone komentarzem wskazującym na Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki.
Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastąpi wizyty w poradni, ale może stanowić sygnał do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami. Dysleksji nie trzeba się obawiać ani wstydzić. U wielu znanych osób zdiagnozowano to zaburzenie i ich przykład pokazuje, że nie przeszkodziło im w zrobieniu spektakularnej kariery.
- Wielu uczniów dowiaduje się zbyt późno, że mogą mieć dysleksję. Z tego powodu osiągają między innymi gorsze wyniki na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze, ponieważ są oceniani na równi z ogółem uczniów - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. - Ogólnopolski Test Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom.
Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/ i zapoznania się ze szczegółami wydarzenia.
Konkurs plastyczny
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie