Aktualności
Godność, szacunek, tolerancja...
Międzynarodowy Dzień Strażaka
4 maja, w dniu Świętego Floriana, swoje święto obchodzą strażacy. Z tej okazji najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na spotkanie ze strażakami z OSP Sarbka-Sarbia, aby w imieniu całej społeczności szkolnej złożyć podziękowania za poświęcenie i służbę w ratowaniu ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie!
23
Apel z okazji świąt majowych
- 1
Mistrzowie sadownictwa posadzili jabłonie
W ubiegłym tygodniu klasa 7 założyła minisad, składający się z pięciu starych odmian jabłoni: koksy pomarańczowej, koszteli, oliwki żółtej, malinowej oberlandzkiej, ananasa berżenickiego. Była to realizacja II etapu projektu „Tradycyjny sad”, którego organizatorem jest BOŚ. W sadzeniu minisadu wziął udział pan Janek Jarosz, który jest sadownikiem i jednocześnie naszym mentorem. Z pomocą przyszła również Rada Rodziców, która z funduszy własnych zakupiła nam jeszcze 5 dodatkowych drzewek. Podczas zakładania minisadu obecni byli również wszyscy aktywni mieszkańcy, którym uczniowie rozdali ulotki promujące swoje działania w ramach projektu😀
18
Podsumowanie akcji "Zielono nam!"
W czwartek 27 kwietnia z inicjatywy Rady Rodziców zorganizowano przy naszej szkole spotkanie integracyjno-edukacyjne, w ramach którego zostały posadzone na nowej części boiska różnorodne rośliny. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Radę Rodziców projektu "Zielono nam!", który wygrał w konkursie Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania "Aktywni mieszkańcy".
Na boisko szkolne bardzo licznie przybyli uczniowie wraz z rodzinami, mieszkańcy naszych wiosek, członkinie KGW Sarbia-Sarbka, strażacy OSP Sarbka-Sarbia, pracownicy Nadleśnictwa Sarbia z Panem Nadleśniczym na czele oraz pracownicy szkoły. Udało nam się zasadzić wiele drzew, krzewów i kwiatów, które przez następne dziesięciolecia będą służyć kolejnym pokoleniom uczniów szkoły. Przy wsparciu Nadleśnictwa Sarbia stworzyliśmy małą szkółkę leśną, dzięki której nasi uczniowie będą mogli jeszcze lepiej przygotowywać się do Turniejów Leśnych. Na zakończenie zjedliśmy kiełbaski usmażone na ognisku przygotowanym przez naszych dzielnych strażaków oraz pyszne ciasta i babeczki upieczone przez nasze zdolne mamy.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za piękną inicjatywę oraz wszystkim, którzy wsparli nas w jej realizacji. Mamy nadzieję, że rośliny pięknie się przyjmą i przez długie lata będą cieszyć nasze oczy.
Warto dodać, że w tym samym dniu klasa VII pod egidą p.Doroty Heldt stworzyła swój własny sad, ale o tym w następnym artykule...
2
Zostać rolnikiem, a może policjantem?
W miniony czwartek i piątek uczniowie klasy VII i VIII w ramach lekcji doradztwa zawodowego uczestniczyli w bardzo ciekawych spotkaniach. W czwartek naszymi gośćmi byli Państwo Krystyna i Jarosław Wolniewiczowie, właściciele prężnie działającego gospodarstwa rolnego. Pan Jarosław z ogromną pasją opowiadał o codziennej pracy rolnika i wskazywał cechy, jakie powinna mieć osoba pracująca w gospodarstwie.
Następnego dnia odwiedzili nas policjanci z czarnkowskiej komendy - Pani Hanna Rzysko-Żukowska oraz Pan Sławomir Okuński. Opowiedzieli o ścieżce, jaką należy przejść, aby zostać policjantem oraz o specyfice pracy w policji.
W czasie lekcji dowiedzieliśmy sie różnych ciekawych faktow z życia rolników i policjantów. Kilkoro naszych uczniów wiąże swoją przyszłość z rolnictwem oraz służbami mundurowymi, stąd spotkania były dla nich również możliwością zweryfikowania swoich wyobrażeń o tych zawodach.
Tydzień Europejski przed nami
Sukces w Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Nie bój się mówić o Ziemi"
27 kwietnia br. uczennice klasy czwartej Zuzanna Rybarczyk i Maja Magdziarz wzięły udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Nie bój się mówić o Ziemi" w Romanowie Dolnym. W kategorii klas IV - VI Zuzia zajęła III miejsce, a Maja zdobyła wyróżnienie.
Gratulujemy odwagi i wspaniałego występu.
1
Zakładamy mini sad
Grant w rękach "Mistrzów sadownictwa"
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasz 10-osobowy zespół „Mistrzów sadownictwa” składający się z uczniów klasy 7, zdobył grant na założenie przyszkolnego minisadu, uzyskując drugie miejsce spośród wszystkich drużyn biorących udział w projekcie BOŚ „Tradycyjny sad”. W ramach grantu zostanie zakupione 5 odmian starych jabłoni, które wspólnie zasadzimy 27 kwietnia o godz. 16 na co już dziś serdecznie zapraszamy
Aktywni mieszkańcy nagrodzeni
Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Mistrzów Sportu w Sarbi złożyła wniosek w konkursie Aktywni mieszkańcy organizowanym przez Czarnkowsko-trzcianecką Lokalną Grupę Działania. Jest nam niezmiernie miło, że naszej Radzie udało się znaleźć w gronie zwycięzców konkursu. Gratulujemy!!! W minioną niedzielę podczas Agrotargów przedstawicielka Rady Rodziców, p. Magdalena Sowińska odebrała nagrodę - bon w wysokości 1000 zł na realizację projektu pn. "Zielono nam! Zagospodarowanie terenu nowej części boiska przy Szkole Podstawowej im. Mistrzów Sportu w Sarbi". Już w najbliższy czwartek o godz. 16.00 zapraszamy wszystkich chętnych wyposażonych w szpadle i łopaty na spotkanie integracyjno-edukacyjne, podczas którego zasadzimy liczne drzewa, krzewy i kwiaty, a także pobiesiadujemy przy ognisku i kiełbaskach.
Zielono nam!
Gorąco zachęcamy do udziału w akcji "Zielono nam!", która odbędzie się 27 kwietnia (czwartek) o godz. 16.00 na parkingu przy szkole.
Wybory Patrona szkoły 2023/2024
Zachęcamy do zgłaszania kandydatur na patrona szkoły w roku szkolnym 2023/2024.
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”, czyli obrzęd dziadów czas zacząć!
18 kwietnia uczniowie klasy VII na lekcji języka polskiego wspólnie odczytali II część „Dziadów” Adama Mickiewicza. W czasie czytania tego niezwykłego dramatu w klasie panowała ciemność, a uczniowie odczytywali kolejne fragmenty utworu przy blasku świec. Dzięki takiemu poznaniu dramatu cała młodzież klasy VII zapoznała się z treścią lektury, a także miała okazję wcielić się w duchy Józia, Rózi, Widma, Zosi czy Guślarza.
DRZEWA DLA ZIEMI
20 kwietnia 2023r. uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. Mistrzów Sportu w Sarbi wraz z opiekunami wzięli udział w akcji sadzenia lasu, która zorganizowana została przy współpracy z Nadleśnictwem Sarbia. Młodzież sadziła drzewa na terenie Leśnictwa Gębice. Akcją kierowali leśnicy: pan Marcin Filoda oraz pan Grzegorz Wolniewicz. Przed rozpoczęciem pracy panowie leśnicy wyjaśnili młodzieży, jak należy prawidłowo wyznaczać odległości pomiędzy młodymi drzewkami oraz zdradzili tajniki skutecznego sadzenia.
Las jest naszym wspólnym dobrem, wszyscy korzystamy z odpoczynku w lesie, dlatego też wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Róbmy wszystko, żeby oprócz wycinania drzew sadzić nowe pokolenie. Niech coś po nas zostanie.
Było ognisko, były kiełbaski,… było jak zawsze miło i wesoło.
Z przyjemnością wrócimy w to miejsce po latach, żeby zobaczyć jak urosły posadzone przez nas drzewa.
40
Akcja Żonkile
Uczniowie klas 1-3 włączyli się do akcji Żonkile, tworząc papierowe żonkile będące symbolem pamięci o ofiarach getta warszawskiego.
5
#ZDROWOROSNA
W kwietniu uczniowie klasy II przystąpili do ogólnopolskiego programu #ZDROWOROSNA organizowanego przez producenta nasion, firmę W. Legutko. W darmowym pakiecie, który otrzymaliśmy znalazły się nasiona kopru, ziemia, pojemniki do uprawy oraz materiały edukacyjne. Uczniowie poznali właściwości i znaczenie kopru oraz ciekawostki na temat tej rośliny. Wszyscy z zaangażowaniem włączyli się do akcji, a teraz obserwują wzrost koperku.
11
SKO zebrało makulaturę
18 kwietnia na apelu w ramach SKO zostali wyróżnieni wszyscy uczniowie, ktorzy wzięli udział w zbiórce makulatury w naszej szkole. Miejsce 1 zajęli: Gabriela Żubrynowicz z kl.1 oraz Jakub Kosiński z kl.6 (zebrali po 100 kg makulatury). Miejsce 2: Hanna Sowińska z kl. 3 (zebrała 90 kg makulatury), Lena Hlebionek z kl.2 oraz Jakub Hlebionek z kl.7 (zebrali po 75 kg makulatury). Miejsce 3: Gabriel Wielgosz z kl.2 (zebrał 29 kg makulatury). Łącznie zebraliśmy 610 kg makulatury. Wszyscy uczniowie za udział w konkursie otrzymali nagrody rzeczowe oraz upominki.
Dziękujemy za zaangazowanie i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!
Oddali hołd ofiarom Holokaustu
Młodzi Żydzi z całego świata przeszli przez Oświęcim w Marszu Żywych. Towarzyszyło im również kilkuset ich polskich rówieśników. W ten sposób oddali hołd ofiarom Holokaustu. Marsz prowadziło 42 ocalałych z Zagłady. Wydarzenie odbyło się 80 lat po wybuchu powstania w getcie warszawskim, w 75. rocznicę powstania Izraela i 35. rocznicę pierwszego marszu. Trasa wiodła z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbywa się główna ceremonia.
Wycieczka do Biskupina, Wenecji i Gniezna
W poniedziałek, 17 kwietnia uczniowie klasy I, II i III odbyli wycieczkę do Biskupina, Wenecji i Gniezna w ramach projektu "Poznaj Polskę". Mali turyści swoją podróż rozpoczęli od zwiedzenia Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Uczniowie mogli dowiedzieć się i poczuć, jak żyli niegdyś mieszkańcy warownego grodu. Obejrzeli oryginalne, wykopane w tym miejscu narzędzia, ozdoby i warsztat tkacki. Następnie udali się do Wenecji, gdzie mogli obejrzeć ruiny Zamku „Diabła Weneckiego” oraz Muzeum Kolejki Wąskotorowej, w którym zgromadzono parowozy, wagony i zwrotnice. Ostatnim punktem wycieczki było Gniezno - kolebka państwa polskiego i jego pierwsza stolica. Uczniowie wspięli się na Wzgórze Lecha, aby zobaczyć Katedrę Gnieźnieńską - miejsce spoczynku św. Wojciecha i koronacji królów Polski. Następnie wycieczkowicze udali się do Sali Zabaw Fantazja, gdzie radośnie spędzili czas korzystając ze zjeżdżalni, tuneli, basenów z kulkami, trampolin, ścianki wspinaczkowej i wielu innych atrakcji. Wszyscy zadowoleni, szczęśliwi, chociaż trochę zmęczeni z uśmiechem wrócili do domów.
Dziękujemy Biuro Podróży "Gaja" za świetnie zorganizowaną wycieczkę!
33
Archiwum Aktualności