Uroczysty apel w przeddzień 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zachęcamy do obejrzenia apelu:
https://drive.google.com/.../1YwCnHn67eOQIKu9SHMAs4P.../view
Uroczysty apel w przeddzień 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zachęcamy do obejrzenia apelu:
https://drive.google.com/.../1YwCnHn67eOQIKu9SHMAs4P.../view
Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
Termin Akcji: 29.11.2021 – 1.12.2021
Miejsce Akcji: SZKOŁAPODSTWOWA IM.MISTRZÓW SPORTU W SARBI
8 listopada w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Nasza szkoła również dołączyła do tej kampanii, której celem jest promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Uczniowie klasy I, II i III pod opieką wychowawców przyrządzili pyszne przekąski - owocowe jeże. Po wykonanej pracy odbyła się prezentacja powstałych potraw i smaczna degustacja.
W piątek, 5 listopada w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Po sygnale dźwiękowym w postaci trzech długich dzwonków uczniowie wraz z nauczycielami opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki - boisko szkolne. Akcję nadzorowała Straż Pożarna. Następnie wszyscy wzięli udział w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej.
Alarmy próbne to bardzo ważne ćwiczenia, które przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach.
Przypominamy, że już dziś 8 listopada rozpoczął się Mikołajkowy Konkurs Sportowy, który potrwa do 30 listopada br. Warunkiem udziału w konkursie jest zarejestrowanie ucznia na platformie Pho3nix, zgodnie z instrukcją przesłaną na konta rodziców przez dziennik elektroniczny Librus. Zachęcamy do zbierania pierwszych punktów.
3 listopada 2021 r. podsumowaliśmy konkurs plastyczny pt. „Na co wydał(a)byś pieniądze zgromadzone w SKO?”. Jury wyróżniło prace: Anny Mendyk, Mai Magdziarz, Izabeli Kamińskiej, Filipa Janasa, Jakuba Kosińskiego i Szymona Marchlewskiego. Gratulujemy!
Z całego serca dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły akcję charytatywną „Obudź w sobie anioła”. Zebrana kwota 352,50 zł została przekazana Fundacji „Gdy Liczy się Czas”. Zgromadzone pieniążki zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację dzieci zmagających się z chorobami nowotworowymi. Jesteście prawdziwymi aniołami z wielkimi sercami. Dziękujemy!
Wieczorem, 29 października, 19 śmiałków z klas IV-VI przybyło do szkoły na „Nockę kodowania”. Uczniowie wzięli udział w zakodowanym eduroomie, w którym to wykazali się niesamowitą odwagą, szóstym zmysłem, jak również wiedzą treści matematycznych i polonistycznych. Bezbłędnie odnalezione i rozszyfrowane zagadki pozwoliły uczniom zgromadzić pełną kwotę okupu, która została przekazana porywaczom. Szkolni detektywi uratowali w ten sposób uprowadzonych nauczycieli. Po zjedzeniu smacznej pizzy, postanowiliśmy spalić kalorie. Na znak solidarności z onkologicznie chorymi dziećmi przywdzialiśmy piżamy i wzięliśmy udział w charytatywnym „Biegu w piżamach”. Podczas piżama party prezentowaliśmy swoje taneczne umiejętności, a seans filmowy był okazją do chwili odpoczynku. Rano po nieprzespanej nocce, przyszedł czas na pobudkę i wspólne śniadanie. Zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń, szczęśliwie wróciliśmy do swoich domów.
Zajęcia przyrodnicze w klasie IV. Pogoda i jej składniki. Obserwujemy wiatr, jego kierunek i siłę. Rozpoznajemy stopień zachmurzenia. Montujemy model stacji pogody.
Poznajemy termometr - przyrząd służący do mierzenia temperatury powietrza oraz zjawisko rozszerzalności temperaturowej, które znalazło zastosowanie do budowy termometru.
Gminne Centrum Wolontariatu "Pomagamy Razem" wraz z liderami szkolnych kół wolontariatu rozpoczęło wspólną akcję polegającą na zbiórce materiałów piśmienniczych, plastycznych i papierniczych dla oddziału onkologii dziecięcej Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu. Zbiórka potrwa do 19 listopada.
Zachęcamy uczniów naszej szkoły i wszystkich, którym nie jest obojętny los chorych dzieci do przyłączenia się do tej akcji!
Od 1 listopada w e-dzienniku włączona jest funkcja usprawiedliwień, które zastąpią te tradycyjne papierowe.Prosimy o zapoznanie się z poniższa instrukcja.
Na ostatniej lekcji historii w klasie V odbyła się boska uczta na Olimpie. Wszyscy uczniowie zamienili się w tym dniu w bogów greckich – każdy z nich zadbał o odpowiedni strój oraz niezbędne atrybuty. Podczas uczty bogowie raczyli się nektarem i ambrozją, które dają im nieśmiertelność oraz wieczną młodość. Nie zabrakło również innych rarytasów starożytnej Grecji – fig, oliwek, gruszek, winogron, migdałów oraz orzechów. W trakcie uczty odwiedziła nas tajemnicza bogini. Uczniowie po sprawnym wykonaniu kilku zadań szybko odgadli, że nieznanym gościem jest Persefona, żona Hadesa. Bogini opowiedziała nam mit, przedstawiający historię jej życia. Lekcja przebiegła w bardzo miłej atmosferze, a wieńczący ją quiz wiedzy o bogach greckich udowodnił, że zabawa jest najlepszą formą nauki.
Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez Nadleśnictwo Sarbia.
Szczegóły:
Gorąco zachęcamy do udziału w XXII Biegu Niepodległości, który odbędzie się 11.11.2021 r. w Czarnkowie.
Rejestracja online: https://zapisy.sts-timing.pl/788/
Regulamin: http://www.osir.czarnkow.pl/index.php?option=com_content...
Lekcja biologii w klasie VII. Powtórzenie wiadomości - szkielet osiowy człowieka.
Do powstawania kwaśnego deszczu mogą przyczynić się zarówno czynniki naturalne, jak i związane z działalnością człowieka. Do pierwszej kategorii zaliczamy między innymi wybuchy wulkanów, pożary lasów czy też wyładowania atmosferyczne. W głównej mierze ma on jednak związek z zanieczyszczeniami powodowanymi przez człowieka. Kwaśny deszcz może powstać w efekcie działalności przemysłowej. W ostatnich latach zmniejszył się na szczęście udział fabryk w powstawaniu kwaśnego deszczu ze względu na konieczność przestrzegania rygorystycznych przepisów unijnych przez przedsiębiorstwa. Zostały one zobligowane do używanie specjalnych filtrów oraz instalacji odsiarczających. Zjawisko kwaśnego deszczu wynika więc w coraz większym stopniu ze spalin wydzielanych przez samochody oraz piece zasilane paliwem stałym.
Wpływ na ograniczenie tego problemu ma więc tak naprawdę każdy z nas. Możemy podjąć między innymi następujące działania:
• częściej poruszać się rowerem lub środkami komunikacji miejskiej,
• uwzględniać zasady ekologicznej jazdy samochodem,
• wymienić piece węglowe na ekologiczne: elektryczne, olejowe, gazowe lub zasilane za pomocą odnawialnych źródeł energii,
• używać samochodu z katalizatorem spalin,
• stosować filtry kominowe,
Jakie skutki mogą powodować kwaśne deszcze?
Opady atmosferyczne o kwaśnym pH mogą powodować szereg negatywnych konsekwencji, zarówno dla człowieka, ekosystemu, jak i zabytków kultury. Kwaśny deszcz przyczynia się m.in. do zakwaszania jezior i rzek, erozji gleby, a także przedostawania się do niej szkodliwych metali ciężkich. W wyraźny sposób zakłóca proces fotosyntezy. Może również doprowadzić do uszkodzeń drzew i runa leśnego oraz zwiększonej umieralności wielu gatunków zwierząt – zwłaszcza bytujących w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych. W związku z kwaśnym deszczem, rośliny są mniej odporne na choroby, co przyczynia się do zmniejszenia plonów.
Kwaśne deszcze stanowią również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka, sprzyjając rozwojowi chorób przewlekłych, zwłaszcza związanych z nowotworami oraz funkcjonowaniem układu oddechowego. Ponadto mają wpływ na zniszczenia zabytków architektonicznych oraz budynków.
Przedstawiamy prace plastyczne uczniów klasy 8, wykonane na lekcji chemii.
Uczniowie klasy 6 bardzo lubią obserwować przyrodę, dlatego postanowili założyć hodowlę dżdżownic w sali przyrodniczej. W tym celu przygotowali szklane pojemniki, ziemię do kwiatów, piasek i liście, które warstwami naprzemiennie nasypali do pojemników. Następnie umieścili w nich dżdżownice. Hodowla dżdżownic stała się źródłem spontanicznych obserwacji i snucia trafnych wniosków.
Zachęcamy do aktywnego uczczenia Święta Niepodległości!
Regulamin: http://www.osir.czarnkow.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1260
Dnia 4 listopada o godz. 16.00 w Sali Wiejskiej w Sarbi odbędzie się zebranie Rodziców. Po zebraniu ogólnym odbędą się spotkania z wychowawcami klas w szkole.
Zapraszamy!
Powered by aSc EduPage