BAJKO, BAJKO CZARODZIEJKO…
Ludzi od zawsze pasjonowały ciekawe opowieści: baśnie, mity, legendy, które najpierw przekazywane były ustnie, a dzisiaj możemy znaleźć je w literaturze, filmach czy sztukach teatralnych. W jakim celu powstawały baśnie? Kto je tworzył? Odpowiedzi na te i inne pytania padały podczas wspólnego naszego spotkania z okazji Dnia Postaci z Bajek.
Wszyscy lubimy słuchać gawędziarzy, bo opowiadane przez nich bajki i baśnie mają w sobie niezwykłą moc. Dzieciom pomagają zrozumieć świat dorosłych. Podpowiadają, jak budować własny charakter, o jakie cechy go wzbogacać. Ukazują wzorce osobowe, z których należy brać przykład. Dorosłym z kolei bajki i baśnie przypominają o idealnym świecie, w którym dobro zawsze zwycięża zło, a moralność i uczciwi ludzie zostają nagrodzeni.
Baśń narodziła się właśnie z opowieści gawędziarzy- przekazywana w tradycji ustnej z pokolenia na pokolenie. Najwcześniej w formie pisanej pojawiła się w twórczości indyjskiej, a w Europie stała się popularna od XVIII-XIX w. dzięki takim ludziom jak Charles Perrault, bracia Jakub i Wilhelm Grimm czy Hans Christian Andersen. To oni spisali znane nam wszystkim baśnie o Kopciuszku, Śpiącej Królewnie, Czerwonym Kapturku, Jasiu i Małgosi czy rybaku i złotej rybce.
Spotkanie dzisiejsze dostarczyło dzieciom i dorosłym wiele uśmiechu. Były piosenki wyśpiewane przez Hanię, Anię i Zosię , były recytowane wiersze autorstwa Marii Konopnickiej, obejrzeliśmy inscenizację pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu Zuzi oraz pani Kamili i pani Doroty. Baśń o Królewnie Śnieżce opowiedziała dzieciom Babcia Gąska, która specjalnie zagościła w naszej szkole. Wszyscy w sposób wesoły i kreatywny wcielili się w różne postacie ze świata bajek.
Ważnym wydarzeniem tego dnia było pasowanie uczniów klasy pierwszej na Czytelnika. Książkowe upominki zostały ufundowane dzieciom przez Radę Rodziców. Serdecznie za nie dziękujemy.
Punktem kulminacyjnym był pokaz strojów oraz fotobudka.
Dziękujemy serdecznie wszystkim dzieciom i dorosłym za wspólną zabawę.
Oby takich chwil w życiu było jak najwięcej, dlatego prosimy:
POCZYTAJ MI TAT0, POCZYTAJ MI MAMO, BO W KSIĄŻKACH TAK WIELE SIĘ DZIEJE, NA PRZYŁAD GDY CZYTASZ KUBUSIA PUCHATKA, CHOĆ ZNAM GO, TO ZAWSZE SIĘ ŚMIEJĘ….