10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W tym dniu klasy 5, 6 i 8 uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych dotyczących tego zagadnienia. Uczniowie w grupach metodą warsztatową dopisywali swoje skojarzenia związane z omawianym tematem, układali jego definicję z rozsypanki wyrazowej, dzielili czynnniki na te wspierające i niesprzyjające zdrowiu psychicznemu, sprawdzili swoją wiedzę wykonując zadanie typu prawda i fałsz oraz poziom własnego dobrostanu w formie psychozabawy - testu. Uczniowie młodszych klas natomiast chętnie korzystali podczas przerw z kącika relaksacyjnego przygotowanego w klasie leśnej przez pania Anię Matuszak.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
- 14
Władcy deklinacji
Na ostatnich lekcjach jezyka polskiego uczniowie 6 klasy powtarzali wiadomości o rzeczowniku i jego odmianie. I ta właśnie odmiana - nazywana deklinacją sprawiała im największe kłopoty. Właśnie z tego powodu uczniowie pracowali dziś metodą stacji, w parach, w pełnym skupieniu i zaangażowaniu. I choć pracowali samodzielnie, to w sprawdzanych z nauczycielem zadaniach zdarzały się tylko nieliczne błędy. To pokazuje jak ważne jest samodzielne dochodzenie do wiedzy.
Akcja "Czytaj z sercem"
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i Akcji "Czytaj z sercem" w naszej szkole trwaja badania medyczno- czytelnicze. Nasi lekarze badają: wzrok, słuch, ciśnienie, masę ciała i ogólny stan czytelnika/ pacjenta. Finalnie, o zaleceniu leku w postaci książki decyduje lekarz ogólny, który wypisuje receptę do zrealizowania w bibliotece szkolnej.
IX Grand Prix Polski 2023 w Rychliku
7 października 2023 r. wzięliśmy udział w IX Grand Prix Polski 2023 w warcabach 100- polowych w Rychliku. Naszą szkołę reprezentowali: Dorota Łycyk z kl. 3, Anna Mendyk z kl. 5, Cezary Kus z kl. 5 i Franciszek Łucyk z kl. 7. Nasi uczniowie współzawodniczyli z zawodnikami utytułowanych klubów warcabowych: SRW Rychlik, UKS Komorzanka Komorze, UKS Roszada Lipno, Luks Gry Logiczne Wronki, MUKS Wieża Kórnicka Kórnik. Rozgrywkom towarzyszył wysoki poziom gry i miła atmosfera. Najwyższe 6 miejsce zajęła Dorotka Łucyk. Wszyscy uczniowie świetnie się spisali. Wykazali się wytrwałością i pokorą. Bo nie sztuką jest samo wygrywanie, zwycięstwem jest również uznanie wyższości przeciwnika.
Dziękujemy Państwu Flisikowskim za zaproszenie i gratulujemy znakomitej organizacji turnieju.
Naszym warcabistom gratulujemy udanego występu.
6
Światowy Dzień Uśmiechu
Dziś po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. "smiley face", stworzonej w 1963 roku. W tym dniu uczniowie z Samorządu Uczniowskiego rozdawali nauczycielom oraz swoim koleżankom i kolegom uśmiechnięte buźki. Na drzwiach naszych klas znalazły się miłe i zabawne teksty, którymi można było podzielić się z innymi. Chętni uczniowie mieli również możliwość wykonania zabawnego zdjęcia z użyciem naszej pełnej uśmiechu ramki. Wszystkich zachęcaliśmy do dzielenia się uśmiechem hasłem, które zamieściliśmy na szkolnym korytarzu: ”Jeśli spotkasz kogoś bez uśmiechu, daj mu jeden ze swoich”.
A dlaczego warto się śmiać? Naukowo potwierdzono, że śmiech poprawia samopoczucie, rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia naszego układu odpornościowego. Śmiech dotlenia organizm oraz poprawia koncentrację. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia!
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w obchody tak radosnego święta!
13
Oko w oko z mikroskopem
Najlepsza nauka to ta, której możemy doświadczać przez działanie. Mogli się o tym przekonać uczniowie z klasy 5 podczas ostatniej lekcji biologii, na której samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe, a później obserwowali je pod mikroskopem. Zachwytów i skojarzeń z widzianym obrazem było bez liku!
A za wszystkie emocje odpowiedzialna była...cebula.
14
Dzień Chłopaka
29 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla chłopców upominki. Zaskoczenie i radość z otrzymanych upominków była ogromna. Mamy nadzieję, że chłopcy również nas zaskoczą 8 marca.
Historia książki
Serdeczne dziękujemy pani Wiolettcie Januszak, za przeprowadzenie zajęć z uczniami nt. Historii książki: od glinianych tabliczek do e- booka z aplikacją kahoot.
4
Zbiórka dla zwierząt
W naszej szkole w ramach wolontariatu do 17.11.2023r. trwa zbiórka darów dla zwierząt ze schroniska w Jędrzejewie. Wszystkich, którym nie jest obojętny los bezdomnych, porzuconych lub skrzywdzonych psów i kotów, prosimy o przynoszenie karmy, koców lub innych artykułów potrzebnych do zapewnienia opieki podopiecznym schroniska. Zostawiać je można w holu szkoły.
Zachęcamy do włączenia się w akcję pomocy zwierzętom i liczymy na Wasze wsparcie!
Test dysleksji 2023
Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni sprawia Ci duży kłopot? A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u Twojego dziecka? To mogą być pierwsze symptomy dysleksji.
Jak to sprawdzić? Świetną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, dostępny w dniach 5-10 października 2023 r. Udział nic nie kosztuje, wystarczy zainstalować aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.
Wypełnienie testu zajmuje nie więcej niż 10-15 minut, a uczeń od razu zobaczy swój rezultat. Będzie to przedstawione w procentach prawdopodobieństwo , że masz dysleksję opatrzone komentarzem wskazującym na Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki.
Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastąpi wizyty w poradni, ale może stanowić sygnał do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami. Dysleksji nie trzeba się obawiać ani wstydzić. U wielu znanych osób zdiagnozowano to zaburzenie i ich przykład pokazuje, że nie przeszkodziło im w zrobieniu spektakularnej kariery.
- Wielu uczniów dowiaduje się zbyt późno, że mogą mieć dysleksję. Z tego powodu osiągają między innymi gorsze wyniki na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze, ponieważ są oceniani na równi z ogółem uczniów - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. - Ogólnopolski Test Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom.
Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/ i zapoznania się ze szczegółami wydarzenia.
Konkurs plastyczny
Miesiąc Bibliotek Szkolnych
1-31 października – Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W dniu dzisiejszym uczniowie z kl. 2 odwiedzili bibliotekę szkolną, by wspólnie poczytać i poznać historię Julki- małej weterynarki.
2
Konsultacje z nauczycielami
Drodzy rodzice,
nasza kadra jest dostępna zarówno dla Was, jak i naszych uczniów. Zachęcamy zatem do korzystania z konsultacji z nauczycielami w wyznaczonych do tego terminach.
Badanie DNA kiwi
„Sięgnęliśmy, aż do dna kiwi” po DNA kiwi.
Dzisiaj z klasą 8 na lekcji biologii izolowaliśmy DNA z komórek owocu kiwi. To się nazywa biologia molekularna. Bez wirówek i specjalistycznych odczynników . Tak wygląda magia biologii i chemii
18
Chemia w klasie 7
Sylwester we wrześniu?
Dlaczego nie? Takie rzeczy tylko na lekcjach chemii.
Dzisiaj uczyliśmy się odróżniać zjawiska fizyczne od reakcji chemicznych.
5
Zbiórka kasztanów
ZABAWA ANDRZEJKOWA
Zajęcia warcabowe z metodykiem
22 IX br. miłośnicy gry w warcaby wzięli udział w zajęciach, które poprowadził Pan Sylwester Flisikowski. Po krótkim przypomnieniu zasad gry, uczniowie przystąpili do rozwiązywania łamigłówek warcabowych. Pod czujnym okiem szkoleniowca warcabiści zgłębiali tajniki gry. Dziękujemy Panu Sylwkowi za inspirujące spotkanie.
Konferencja
22 września 2023 r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt
Aktywna szkoła z klimatem i zdrową atmosferą.
Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Wspólnota Bona Fide z Poznania.
Powitania uczestników dokonał pan Radosław Zywert (Koordynator Projektu), który wraz z panią Małgorzatą Sajkiewicz (Specjalistką Ds. Komunikacji), podsumował realizację wizyt monitorujących w szkołach oraz całego Projektu.
Następnie odbył się panel z udziałem ekspertów nt. Ochrona klimatu i powietrza – świadomość społeczna, zagrożenia i perspektywa zmian na lepsze. W panelu uczestniczyli: prof. Bogdan Chojnicki (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, Katedra Meteorologii), dr Kamil Jawgiel (specjalista ds. wód opadowych), Kinga Świtalska (doradca energetyczny – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu). Moderatorem był pan Radosław Zywert.
Kolejnym punktem programu konferencji było wystąpienie Przedstawicieli dwóch szkół uczestniczących w Projekcie i prezentacja wybranych szkolnych dobrych praktyk zrealizowanych w ramach Projektu.
Młodzież uczestnicząca w Projekcie miała możliwość wziąć udział w debacie nt. OZE są lepszą alternatywą dla paliw kopalnych niż atom.
Kolejnym punktem konferencji było wystąpienie pani Lucyny Roszak z Fundacji Animacja, Lokalne Centrum Wolontariatu nt. Angażowania społeczności na przykładzie Miasta Pleszew.
Wielu cennych informacji nt. źródeł finansowania działań z zakresu edukacji ekologicznej oraz wsparcia funkcjonowania szkół i organizacji pozarządowych udzielił pan Piotr Kotlarek (Stowarzyszenie Centrum PISOP).
Na zakończenie spotkania Małgorzata Sajkiewicz (specjalistka ds. komunikacji) i Radosław Zywert (Koordynator Projektu) dokonali prezentacji eko-albumu, wręczenia dyplomów przedstawicielom szkół nagrodzonych w konkursie w ramach działań aktywizujących oraz losowania trzech upominków.
W imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Mistrzów Sportu w Sarbi dziękujemy Organizatorom za zaproszenie nas do Projektu i za owocną współpracę w trakcie jego realizacji. Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalizmu i serdecznej atmosfery, z jaką się spotkaliśmy z Państwa strony.
Encyklopedie, albumy i atlasy źródłem wiedzy przyrodniczej
Jak i gdzie szukać informacji o przyrodzie? Doskonałym źródłem informacji są książki, zwłaszcza encyklopedie, atlasy i albumy. Uczniowie klasy IV podczas lekcji przyrody korzystają z zasobów bibioteki szkolnej.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie